Anasayfa / Sınav Psikolojisi / Sınavlarda Stresi Yenmenin Yolları

Sınavlarda Stresi Yenmenin Yolları

Sınavlarda stresi yenmenin yolları konusunda, sınavlar öğrencilerin tüm hayatları boyunca onların peşini bırakmayan ve bununla birlikte hayatlarına da şekil veren en büyük kabul olarak her insanın geçtiği yollar arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde birçok öğrenci var olan bu sınav sisteminden çoğu zaman yakınsa da bu kabus bazı insanlara kafayı yedirecek düzeye gelmiştir. Bildiğiniz üzere okullarda olduğumuz normal derslerin sınavları genel olarak bir ders saati yani 40 ile 45 dakika arasında süreceği üniversite sınavları ya da dil sınavları gibi devletin hazırlamakta olduğu çok daha uzun süreli sınavlar da mevcuttur.

İşte öğrenciler çoğu zaman bu sınav süreleri içerisinde strese ve moral bozucu etkenlere kapılarak başarısız olabilmektedirler. Normal derslerde olan sınavların yine bir çaresi olsa da uzun süren üniversite sınavı gibi oldukça kapsamlı ve hayatımızı etkileyebilecek bir sınav olduğu takdirde burada yapılan sınav kaygısıyla da oluşan stres ve gelen başarısızlık bize bir yıl daha hazırlanma sürecinin uzamasına neden olacaktır. İşte bu gibi sınavlarda başımıza gelebilecek stresi yenebilmek için neler yapılabileceği konusunda en motive edici kuralları sizlere derledik.

Öncelikle bu sınavlarda stresi yenmek ve rahat olabilmek için daha öncesinde pek çok denemeler yapılmalı ve öğrencinin kendinden emin olması gerekecektir. Çünkü öğrenci sınava girmeden önce kendinden ve yapabileceğinden eminse sınava dahil olan tüm konulara hakimse doğal olarak stres yapmayacaktır. Bunun da asıl temeli düzenli olarak ders çalışmak ve derslere, sınavlara gereken önemi vermekten geçmektedir. Sonrasında sınava rahat bir şekilde girebilmek ve o süreci atlatabilmek için daha öncesinde aynı o sınavı oluyormuş gibi kendinize denemeler alarak ya da sorular hazırlayarak kendinizi test etmeniz de sizleri bir derece rahatlatacaktır. Onun dışında gerçek sınava girdiğinizde kendinizi moral ve motivasyon açısından sanki evinizde normal bir sınav oluyormuş gibi ayarlamanız da büyük önem taşımaktadır. Böyle olduğu takdirde de sizler sınav yapmadan rahat bir şekilde sınavı çözerek daha başarılı olabilirsiniz. İşte söylediğimiz gibi tüm bu sınav stresi olma nedenleri aslına bakılacak olursa deneyimsizlik ve yeterince özen gösterilmemesinden geçmektedir.

Hakkında Mehmet YILDIRIM

Ayrıca Kontrol Edin

Kpss Konu Anlatım Kitapları Pdf

Kpss sınavına hazırlık yapan öğrenciler için konu anlatım ve ders notlarını tek bi sayfada yayınlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir