Anasayfa / Sınav Psikolojisi / Nasıl Ders Çalışmalıyım

Nasıl Ders Çalışmalıyım

Çocukluktan yetişkinliğimize kadar hayatımızın en güzel yıllarını öğrenerek geçiriyoruz. Öğrenmeyi ailemizle yaşarken ve yeni şeylerle karşılaşırken yapıyoruz. Ama en önemlisi okul eğitimidir. Çünkü dersler, kitaplar ve sınavlarla doludur. Bugün kendimizi tanımayı öğreneceğiz ve bu yolla ders çalışmayı kolaylaştıracağız. Bunu yaparken ders çalışmamızı kolaylaştıracak özelliklerinizi keşfedebilirsiniz. Sınıftaki en çalışkan öğrenciyi hatırlayın. Umarım bu kişi sizsinizdir. Ama eğer en çalışkan siz değilseniz bunu sorun etmektense kendinizi daha aktif hale getirmeye başlayabiliriz. Kendimizi tanımak en önemli iş. İnsanlar burçlara, sevdikleri renklere ve daha birçok başka şeylere bakarak kendilerini daha iyi ifade etmeye çalışıyorlar. Fakat bunların bizim akademik kabiliyetimize pek bir yardımı yok.

Ders Calişmak

1.Bir konuda en kolay hatırladığınız şeyler sizin öğrenme yolunuzu gösterebilir. Biriyle ilk kez tanıştıktan sonra, bir süre sonra tekrar karşılaştığınız zaman eğer adını kolaylıkla hatırlıyabiliyorsanız, bu sizin birşeyi sadece bir kez çalışınca iyi bir seviyede hatırlayabildiğinizi gösterir. Bu özelliğinize güvenerek sevmediğiniz dersleri hızlıca okumayı tercih etmelisiniz. Hızlı bir şekilde okuduğunuz için bu ders size daha kolay gelecektir. Böylece hafızanızın gücüyle derslere aşina hale gelerek başarınızı artırabilirsiniz.

2.Eğer ilk kez tanıştığınız bir kişinin bir süre sonra yüzünü hatırlayabiliyorsanız ama adı bir türlü dilinizin ucuna gelip söyleyemiyorsanız-hatırlayamıyorsanız, buna göre siz görsel hafızası daha güçlü birisiniz. Hafızanıza mümkün olduğunca görsel bilgiler üzerinden çalışarak yardım etmelisiniz. Eğer kitabınızdaki konularda resim yoksa siz görselleştirin. Mesela konu ile ilgili şeyleri boş bir yere yazın ve birbiriyle ilgili olanlarını oklarla gösterin. Benzer ve zıt olan şeyleri karşı karşıya gruplayın. Dolayısıyla  tablolarla ve oklarla mantıklı bir gruplama yaptığınız için gözlerinizle öğrenmiş olacaksınız.

3.Eğer yeni tanıştığınız kişi ile ilgili hiç bir şey hatırlamıyorsanız da bu sizin için bir zorluk olacağı anlamına gelmez. Sizin bilgileri öğrenme konusunda hem görsel hem de işitsel açıdan dengeli olduğunuz gerçeğine güvenmelisiniz. Beyniniz öğrenme konusunda uzman olduğu için sadece önemli bilgilere odaklanmayı da öncelik haline getirmiştir. Siz de bilgileri sadece önemsediğiniz zaman zihninize kodlamayı seçiyorsunuz. Sizin sınıfınızın en çalışkanı olmanız için, hem görsel hem de işitsel uyaralara eşit şekilde yer vermelisiniz. Bu durum belleğinizi bilgileri unutmaktan koruyacaktır.

4.Hafızanız ve öğrenme biçiminiz ne şekilde çalışıyor olursa olsun, her zaman hızlıca çalışmalı ve bilgilerinizi tekrar etmelisiniz. Böylece ilk çalışmada oluşan aşinalık sayesinde tekrarlar sırasında bilgilerinizi özümseyebilirsiniz.

5.Ezber gerektiren bilgileri görsel olarak öğrenmeye çalışın. Bilgileri anlamlı bir sıraya dizerek hafızanızda kodlamak için ne işe yaradıklarına ve neye sebep olduklarına bakarak öykü oluşturun. Bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını bularak ezberlemek için bir hikayede bunlara roller verin. Böylece birkaç pratikten sonra ezberlemekte ve hatırlamakta uzmanlaşabilirsiniz.

Hakkında Sinavadair

Ayrıca Kontrol Edin

Otopsi Yardımcılığı Bölümü Taban Puanları 2018

2018 yılı sınav sonuçlarına göre iki yıllık ön lisans bölümü seçmek isteyen öğrenci adayları için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir