Anasayfa / Sınav Psikolojisi / Motivasyon Nasıl Kazanılır?

Motivasyon Nasıl Kazanılır?

Motivasyon sorunu her öğrencinin başlı başına en büyük korkusu olabildiği gibi bununla birlikte bu sorunu aşma yolunda da yapılabilecek onlarca şey vardır. Motivasyon aslına bakılacak olursa soyut bir kavram olduğu gibi öğrencilerden sıklıkla motivasyonumu kaybettim ya da motive olamıyorum gibi cümleler duyulmaktadır.

Bununla birlikte aslına bakılacak olursa motivasyon eğer kaybedildiyse sizler eğer gerekli çalışmaları ve özeni gösterirseniz tekrardan motive olabilirsiniz. Bunun için söylenebilecek öncelikli şey şu ki sizler zaman içerisinde kaygıya uğrayarak motivasyonunuzu kaybedersiniz. Bu yüzden kaybetmek zaman alacağı gibi motivasyonunuzu tekrardan geri kazanmak isterseniz bu da belirli bir zaman içerisinde gerçekleşecektir. Bunun için kendinize bir zaman sınırı koymadan yavaş yavaş bunu geri getirebilirsiniz. Motive olabilmek için stresi yenmek ve rahat olabilmek gereklidir. Kendinizde bunların yanıtlarını arıyor olmanız gerekecektir. Ne gibi ortamlarda rahat bir şekilde ders çalışabiliyorsunuz ya da odaklanma sorunu yaşıyor iseniz bu konuda odaklanmanıza engel olan şeyler nelerdir gibi sorular sorarak bu sorunları çözmeye çalışmalısınız.

Sonrasında dersi geçemeyeceğim ya da sınavda başarısız olacağım şekilde sözler söyleyerek kendinizi olumsuzluğa kapılmaya neden olabilirsiniz. Peki ya tekrardan motive olmak ve dersi iyi bir şekilde çalışabilmek için neler yapmalısınız hiç düşündünüz mü? Öncelikle bunu hayal kurarak bir deneme yapabilirsiniz. Tam anlamıyla motive olmuş bir şekilde başarıya ulaştığınızı ve o andan sonra bunun sizde ne gibi değişiklikler meydana getireceğini hayal edebilirsiniz. Başarının vermiş olduğu o eşsiz mutluluk ve rahatlama ile birlikte nasıl güzel hissedeceğinizi görebilirsiniz. İşte kendinize bunun gibi hayaller kurarak hedefler belirleyip eğer motive olup dersi iyi bir şekilde odaklanarak çalışırsam başarılı olabilirim gibi cümleler kurarak motive edici olmalısınız. Eğer olumsuz düşünürseniz bu sizi olumsuzluğa götürür. Fakat olumlu bir şekilde başaracağınızı hayal ederek bunun için çabalar ve motive olursanız bu sizi sonucunda başarıya götüren en büyük etken olacaktır.

Son olarak insanlar bunu denemeden ve yaşamadan farkına varmıyorlar bu yüzden sizin yapmanız gereken tek şey kendinize inanıp diğer her şeyi bir kenara bırakarak başaracağınızı düşünmektir.

Hakkında Mehmet YILDIRIM

Ayrıca Kontrol Edin

Kpss Konu Anlatım Kitapları Pdf

Kpss sınavına hazırlık yapan öğrenciler için konu anlatım ve ders notlarını tek bi sayfada yayınlama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir