Anasayfa / Sınav Psikolojisi / Eğitim Psikolojisi ve Uygulamaları

Eğitim Psikolojisi ve Uygulamaları

Eğitimsel Psikolojiyi Anlamak

Bugünkü eğitim sistemi oldukça karmaşıktır. Herkes için geçerli tek bir öğrenme yaklaşımı yoktur.

Bu nedenle eğitim alanında çalışan psikologlar, insanların yeni bilgileri nasıl emdiği ve koruduğunu daha iyi anlamak için öğrenme yöntemlerini belirlemeye ve incelemeye odaklanır.

Eğitim psikologları, bireysel öğrenmeyi anlamak ve öğretim sürecini bilgilendirmek için insani gelişme kuramlarını uygularlar. Okul ortamında öğretmenler ve öğrencilerle etkileşim, çalışmalarının önemli bir parçası olsa da, işin tek yönü değildir. Öğrenme hayat boyu süren bir uğraştır. İnsanlar sadece okulda öğrenmekle kalmaz, iş yerinde öğrenirler, sosyal ortamlarda ve hatta ev işleriyle uğraşmak ya da işlerde çalışmak gibi basit görevlerde bulunurlar. Bu alt alanda çalışan psikologlar, öğrenmeyi daha etkili hale getirmek için yaklaşımları ve stratejileri belirlemek için insanların çeşitli ortamlarda nasıl öğrendiklerini inceliyor.

Eğitim Psikolojisi Uygulamaları

Eğitimde çalışan psikologlar öğrenmeyle ilgili sosyal, duygusal ve bilişsel süreçleri incelemekte ve öğrenme sürecini iyileştirmek için bulgularını uygulamaktadır. Bazıları çocuklar, ergenler veya yetişkinler gibi belirli bir grubun eğitim gelişiminde uzmanlaşırken diğerleri dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) veya disleksi gibi özel öğrenme zorluklarına odaklanır.

Çalıştıkları nüfus ne olursa olsun, bu profesyoneller öğretim yöntemleri, öğretim süreci ve farklı öğrenme çıktıları ile ilgilenmektedirler.Yeni bilgilerin ne zaman güncellendiği gün, bir kişinin bu bilgileri koruduğunu etkiler mi? Kültür, yeni fikirleri işleyiş şeklimizle ne ilgisi var? Yaş, dil gibi yeni beceriler geliştirme yeteneğini nasıl etkiler? Kişiyi öğrenmek, teknolojiyi kullanarak uzaktan öğrenmekten nasıl farklı? Bir medya platformunun seçimi, öğrenmede bir fark yaratır mı?

Bunların hepsi eğitim psikologlarının hükümet araştırma merkezleri, okullar, topluluk organizasyonları ve öğrenim merkezleri gibi çeşitli ortamlarda soru sormakta ve cevapladığı sorular.

Kaynak: American Psychological Association

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir