Anasayfa / Haberler / YDUS Ek Yerleştirmeleri Başladı Mı?

YDUS Ek Yerleştirmeleri Başladı Mı?

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Tıpta Yandal Uzmanlık Sınavı YDUS ek yerleştirmeleri başladı. Bu kapsamda adaylara 21 Mart tarihinde sisteme erişim hakkı verildi. Adaylar 26 Mart tarihine kadar tercihlerini yapabilecekler. 26 Mart tarihinden sonra tercih yapılmayacağını da ifade etmemiz gerekir. Başvuru yapacak adayların ayrıca YDUS ek yerleştirme kılavuzunu da iyi bir şekilde incelemeleri gereklidir. Aksi takdirde yapacakları başvurular boşa gidebilecektir.

Geçtiğimiz sene içerisinde birtakım bölümlerde soru itirazları yapıldığı ve bu itirazların da yargıya taşındığı görülmüştü. Bu da bazı dallardaki kişilerin atanma süreçlerini ciddi manada geciktirmişti. Ancak bu sene ÖSYM yaptığı çalışmalar neticesinde bu sorunun üstesinden gelmeyi başardı. Bu sene herhangi bir bekleme olmadan adaylar tercih işlemlerini yapabilecekler.

Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra uzmanlık sınavlarında farklı eğitim süreleri kendilerini beklemektedir. Bu eğitim sürelerini de başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ardından uzmanlık unvanını elde edeceklerdir.

Tercih Ücreti

Adaylar tercihlerini yaptıktan sonra tercih ücreti yatıracaklardır. Bu ücret 15 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar bu ücreti tercihlerin son günü olan 26 Marttan bir sonraki gün yani, 27 Mart gece 23.59’a kadar yatırabilirler. Ücreti yatırmayan adayların tercihleri geçersiz sayılacaktır. Bu da ciddi manada mağduriyet oluşmasına neden olacaktır. Bu sebeple adayların dikkatli olmaları gereklidir. Her ne kadar ÖSYM bu konuda bir hatırlatma sistemi devreye sokmuş olsa da işi riske atmamak gereklidir.

Hangi Kılavuz Dikkate Alınacak?

Adayların YDUS ek yerleştirme tercihi yaparken dikkate alacakları kılavuzun 2017 yılında çıkarılan kılavuz olduğunu ifade etmek isteriz. 2017 YDUS ek yerleştirme tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlanmış olup hali hazırda da erişime açıktır. Adaylar internet sayfasından bu kılavuza rahatlıkla erişebilirler.

Adaylar kılavuzda belirtilen açıklamaları dikkatli bir şekilde okuduktan sonra tabloları incelemeye geçebilirler. Zira tablolarda her üniversite için ayrı ayrı detaylandırma yapılmıştır. Bu sayede adayların eğitim almak istedikleri fakülteyi tercih etme hakları doğmaktadır. Böylelikle de doğru bir tercih yapmak için adaylar sistematik oluşturabileceklerdir.

Tercih Hakkı

Tablo 2,3 ve 5’te yer alan seçeneklerden en fazla 30 tercih yapma hakkı tanınmaktadır. Ancak adayların bu 30 tercihi de doldurmalarına gerek yoktur. Daha az bir tercih yaparak da sisteme kaydedebilirler. Ancak adayların istedikleri yerlere gidebilmeleri için daha çok sayıda tercih yapmalarında isabet görülmektedir.

Ayrıca bazı kodlar ile özel durumlar ortaya koyulmuştur. Örneğin Bk.3 koduyla eğitimin İngilizce olduğu ifade edilmektedir. İngilizcesi iyi olmayan adayların bu tercihi yapmaktan çekinmeleri isabetli olacaktır. Ayrıca İngilizce eğitim almak istemeyenler de bu tercihlerden kaçınmalıdırlar.

Bu kodlara örnek olarak misafir askerli personel kodlamasını da verebilirsiniz. Bunun için sadece belirli şartları taşıyan adayların başvuru yapabilmeleri mümkündür. Bu sebeple adayların tercih yaparken dikkatli olmaları gereklidir. Bunlara ek olarak bazı tercihler için özel sağlık şartlarının da arandığını ifade etmek isteriz.

YDUS ek tercihleri ne zaman bitecek diye merak ediyorsanız yukarıda da ifade ettiğimiz üzere 26 Mart tarihinde biteceğini belirtmemiz gerekir. Çok az bir zaman kalması sebebiyle dikkatlice tercih yapmalısınız. Ayrıca başvuru ücreti ödemeyi de ihmal etmeyiniz.

Hakkında admin

Siz değerli takipçilerimiz için en kaliteli ve yararlı kaynakları araştırıp bulan; Ücretsiz PDF, Ders Notları, Ünüversite Bölümleri Hakkında Geniş Bilgi,Sınav Soruları, Denemeler, Ders Slaytları, Güncel Bilgiler ve Güncel Eğitim Haberlerini paylaşmaktayım.

Ayrıca Kontrol Edin

MEB Sınavla Öğrenci alacak Liseleri açıkladı ve Sınav Tarihleri Belli oldu

Milli Eğitim bakanlığı sınavla öğrenci alacak liseleri açıkladı. Sınav tarihi ise 2 Haziran olarak duyuruldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir