Anasayfa / Haberler / LGS Kılavuzu Ne Zaman Yayın Yapılacak?

LGS Kılavuzu Ne Zaman Yayın Yapılacak?

8. Sınıf öğrencilerin liseye geçiş için girecekleri LGS sınavı için henüz daha LGS kılavuzu yayınlanmadı. Bu sebeple öğrenciler ve velileri meraklı bir bekleyiş içerisindeler. Zira yetkililer tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalardan edinilen bilgiler haricinde herhangi bir resmi bilgi bulunmamaktadır. Bu da velileri ciddi manada kaygılandırmaktadır. Üstelik sınavın yapılmasına çok kısa bir süre kala halen daha net bir bilginin bulunmaması adayların telaş yapmasına neden olabilmektedir.

LGS  Sınav Ne Zaman?

LGS sınavı ne zaman diye merak eden öğrenciler için sınavın 2 Haziran 2018 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirileceğini ifade etmek isteriz. Sınava çok az bir süre kaldığını da hatırlatmak gerekir. 2017-2018 eğitim öğretim yılının başında böylesi bir sistem değişikliğinin yapılması sonucu öğrenciler sınava nasıl çalışacaklarını merak etmeye başladılar. Zira sadece sınavın adı değil kendisi de değiştirildi. Bu kapsamda sınavda sorulacak olan sorular ezber bilgiden uzak daha çok öğrencilerin yorumlama yeteneklerini ölçer nitelikte olacak. Zira yayınlanan örnek sorular da bunu doğrular niteliktedir.

Yeni Sistem Nasıl İşleyecek?

Liselere geçiş için getirilen bu yeni sistemde öğrencilerin sadece %10’u sınavla yerleştirilecek. Geri kalan %90’lık kısım ise sınava girmeden evlerine en yakın okula gönderilecekler. Bu bazı kimseler tarafından tepki ile karşılandı. Tepkilerin artmasının ardından ise çember sistemi geliştirildi. Bu sistem ile birlikte öğrenciler evlerine yakınlıklarına göre 3 farklı mesafedeki okulları tercih edebilecekler. Bu da öğrencilerin istemedikleri okul türüne gitmelerini engelleyecek. Ancak yine de ikametlerine yakın bir okula gitmeleri söz konusu olacaktır.

Sınav Zorunlu Mu?

Getirilen yeni sınavın zorunlu olmadığını ifade etmemiz gerekir. Zira öğrencilerin sınavlarda yarış atı gibi yarıştırıldığını düşünen yöneticiler böylesi bir sınavı uygun görmüşlerdir. Bu da öğrencelerimizin sınava girmelerini isteklerine bırakmıştır. Ancak nitelikli olarak adlandırılan üst düzey okullara gidebilmek için bu sınava girmek gereklidir.

Nitelikli Okullar Hangileri?

Veliler bu sistem ile birlikte nitelikli liseler hangileri sorusunu sormaya başladılar. Bu konu ila alakalı olarak daha önce Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından bir açıklama yapıldığını ifade etmek isteriz. Bu açıklamada fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin tamamının nitelikli olduğu dile getirildi. Bunun yanı sıra mesleki liseler ve Anadolu imam hatip liselerinden de bazıları nitelikli olarak kabul edilecek. Böylelikle öğrenciler bu okul türlerinden dilediklerine gitmek için sınava girmek durumunda kalacaklar. Evlerine yakın okulun kaliteli bir okul olması durumunda ise öğrenciler sınava girmek yerine bu okula gitmeyi tercih edeceklerdir.

Sınav Zor Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden yapılan açıklamalarda sınavın zor olacağı dile getirildi. Zira sınavın ezber bilgiden uzak olacağı ve kitap okuyanların daha çok başarılı olacağı dile getirildi. Bu da yorumlama kabiliyetinin gelişmesi ile doğru orantılı anlamına gelmektedir. Zira artık matematik sorularında dahi ezber formül kullanmaktan çok yorumlayarak soruları çözme yöntemi tercih edilmektedir.

İşte tüm bunlar ışığında düşünecek olursak LGS sınavının çok da kolay olmayacağını ifade edebiliriz. LGS kılavuzu ne zaman yayınlanacak diye merak eden adaylara ve velilerine de mayıs ayı içerisinde yayınlanabileceğini ifade etmek isteriz. Zira daha önce MEB yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda nitelikli liselerin de mayıs ayı içerisinde açıklanacağı ifade edilmişti. Bunun için bir müddet daha beklenmesi gerektiğini ifade etmeliyiz. Sınava girecek öğrencilerin ise bu esnada çalışmalarına yoğunluk vermesi ve kitap okumalarını artırmaları gerekir. Bu sayede sınavda aha büyük başarılar elde edilebileceğini de belirtmek isteriz.

Hakkında admin

Siz değerli takipçilerimiz için en kaliteli ve yararlı kaynakları araştırıp bulan; Ücretsiz PDF, Ders Notları, Ünüversite Bölümleri Hakkında Geniş Bilgi,Sınav Soruları, Denemeler, Ders Slaytları, Güncel Bilgiler ve Güncel Eğitim Haberlerini paylaşmaktayım.

Ayrıca Kontrol Edin

MEB Sınavla Öğrenci alacak Liseleri açıkladı ve Sınav Tarihleri Belli oldu

Milli Eğitim bakanlığı sınavla öğrenci alacak liseleri açıkladı. Sınav tarihi ise 2 Haziran olarak duyuruldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir