Anasayfa / Haberler / 2018 YKS başvuruları başladı ! Son başvuru ne zaman?

2018 YKS başvuruları başladı ! Son başvuru ne zaman?

YKS bu yıl ÖSYM tarafından ilk kez uygulanacak Peki bu sınav başvuruları ne zaman başladı ve ne zaman bitiyor? YKS başvuru 1 Mart 2018 tarihinde başlıyor, son başvuru tarihi ise 21 Mart 2018 olarak belirlendi.

Yükseköğretim kurumların sınavı için aday başvuru işlemlerini ÖSYM’nin kendi internet sitesinden yapabileceksiniz. ÖSYM adayları işlem sırasında geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayanların bizzat başvuru merkezlerine gitmeleri gerekmektedir.

ÖSYM’nin sınav giriş belgeleri internet sitesinde verdiğiniz adrese gönderilmeyeceğini belirtmekte fayda var ziraa bu hataya düşen adaylar oldukça fazla. Sınava giriş belgelerini ÖSYM’nin kendi internet sitesinden almayı unutmayınız !

Sabah sınav oturumu saat 10:00 ‘da olacağı için LÜTFEN SINAVA 15 DK ERKEN GELİN ! uyarısını yapmaktan kaçınmıyoruz. Geçen yıl bu konuda birçok mağduriyet yaşandı ve bu durumun bu yıl yaşanmasını istemiyoruz

 

YKS Sınava girerken yanınızda bulunması gerekenler?

– En başta belirtmemiz gerekiyor sınava saatinde değil ! En geç 15 dk öncesinden sınav yerinde hazır bulunmanız gerekiyor.

– Diğer bir hususumuzda Nüfus cüzdanınız ehliyet pasaport meslek kimlik kartları gibi belgelerle sınava giriş kesinlikle yasak lütfen bu uyarımızı dikkate alın

– Sağlık nedeniyle yanında cihaz taşıması zorunlu olan adayların bu durumu aday başvuru formunda belirtmeleri gerekiyor. Bu konuda ÖSYM’nin affı yok arkadaşlar lütfen dikkat edelim

 

Eveeeettt şimdi gelelim puan sistemine nasıl hesaplanıyor başarı puanınız katkı oranı nedir gelin birlikte hesaplayalim?

Ortaöğretim başarı puanı katkı oranı ve hesaplama şeklinde bir değişiklik yapılmadı .
Ortaöğretim başarı puanı diploma notunun 5 ile çarpılmasıyla bulunuyor.
Başarı puanı 0,12 katsayısı ile çarpılıyor ve bu sınav sonuç puanına ekleniyor.
Geçen yıl üniversiteye giren adayların başarı puanı katsayısı yarıya düşürülecek.
Tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık, öğretmenlik programlarında başarı sıralaması şartı sürecek.

23 Haziran Cumartesi günü yapılacak Temel Yeterlilik Testinin süresi 135 ,24 Haziran Pazar günü yapılacak Alan Yeterlilik Testinin ise 180 dakika olacak.
Temel Yeterlilik testinden en az 150 puan alanlar Meslek Yüksek Okullarını tercih edebilecek.
Lisans tercihi yapabilmek için de o programın puan türünden 180 almış olmak gerekiyor.

 

YKS PUAN NASIL HESAPLANIR?

2018 YKS (TYT – AYT) sorularının katsayıları derslere göre sabit alınmıştır. Çıkan puan hesapları sadece bilgi amaçlıdır.
ÖSYM tarafından sonuçların hesaplanmasında kullanılacak katsayılar ise 2018 yılında uygulanacak gerçek YKS (TYT – AYT) sınavlarından sonra belirlenecek standart sapmalar sonucu ortaya çıkacaktır.

 

Merak ettiğiniz YKS ve TYT sınavları için soru ve görüşlerinizi lütfen konunun altında iletin elimizden geldiğince siz değerli ziyaretçilerimize yardımcı olalım

Tüm adaylarımıza başarılar dileriz.

-Sinavadair.com

 

 

Hakkında admin

Siz değerli takipçilerimiz için en kaliteli ve yararlı kaynakları araştırıp bulan; Ücretsiz PDF, Ders Notları, Ünüversite Bölümleri Hakkında Geniş Bilgi,Sınav Soruları, Denemeler, Ders Slaytları, Güncel Bilgiler ve Güncel Eğitim Haberlerini paylaşmaktayım.

Ayrıca Kontrol Edin

MEB Sınavla Öğrenci alacak Liseleri açıkladı ve Sınav Tarihleri Belli oldu

Milli Eğitim bakanlığı sınavla öğrenci alacak liseleri açıkladı. Sınav tarihi ise 2 Haziran olarak duyuruldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir